NA HRANĚ. Malá škola environmentálního žití.

prázdninové
Datum
Místo Horní Jiřetín
Věk 16–35 let
Cena 800 Kč
Kontaktní osoba Dalimil Toman
605 763 112
dalimil.toman@brontosaurus.cz
Web akce: hnutibrontosaurus.wixsite.com

Co na nás čeká

Šest dnů a místo plné inspirace pro hledání vlastních cest k životu na zemi a se Zemí.

dobrovolnictví - debaty - tvoření - rozjímání - zastavení se - příběhy - toulky - imaginace

 

Život a čas jsou jedineční tvůrci příběhů. Lidé mnohé z nich rádi vyprávějí, sepisují do knih či o nich točí filmy. Existují však i příběhy, které nepotřebují slova! Procítíte je přes genia loci místa, kde se odehrály. Jsou vepsány v tváři samotné krajiny.

A poznáš-li některý z nich, bude se ti mnohokrát vtírat otázka: Co mne jen tento příběh učí? Co nás učí?

Jeden z nejsilnějších máme na dosah! Vypráví o kouzelné jezerní krajině, hlubokých lesích na úpatí hor, kouzlu umění linoucího se ze zdejšího zámku, … a také o vesnicích mizejících pod koly rypadel, lidech odcizených zemi, likvidovaných památných stromech, … A také o tom, co dokáže nadšení a víra v dobré konce. O tom, že budoucnost může, ale nemusí být černá! Že záleží na nás.

 

Co, kde a jak

Co Tě čeká?

 

Poznání jedinečných míst

Zámek Jezeří - zámek na rozhraní dvou světů - a jeho pohnuté osudy i kouzelná zákoutí. Staré hornické městečko Horní Jiřetín, které odolalo. Krásu Krušných hor. A ohromení z lomu po nimi.

 

Inspirativní setkání

Zejména s místními, starostou Horního Jiřetína, který nad svým městem určeným k odtěžení nezlomil hůl. S kastelánkou Jezeří, jež zejména díky svému nadšení, vrací krůček po krůčku krásu zámku, co byl již vymazán z map.

A také maximálně dvacítkou přátel, kteří přemítají nad podobnými věcmi jako ty a zároveň ti přinesou spoustu nových pohledů.

 

Diskuse

Několik diskusí se zajímavými hosty a jejich různými přístupy, jak se osobně vypořádat se stále narůstající environmentální krizí. Diskutovat budeme, zda je cestou aktivismus, politická angažovanost, lobbing, šetrný život, dobrovolná skromnost, soběstačnost, nové technologické cesty, … co dělat ve svém omezeném životním čase.

 

Aktivity

Putování na místo, které tě naladí na příběh kraje i historii. Tvořivé aktivity (Land Art). Smyslové hry a aktivity, které tě propojí s přírodou. Netradiční rozhovory a imaginace, co ti umožní “diskutovat” s příslušníky dalších generací. A další ...

 

Eko provoz

Akci se budeme snažit realizovat, co nejvice šetrně (např. čekej veganské, ale skvělé jídlo). A společně můžeme hledat, co se daří a co ne a jak na to třeba ještě lépe.

 

Dobrovolnictví

Pomoc s obnovou biotopu bývalém zámeckém parku. Pomoc v zámecké zahradě.

 

Symbolika a energie

Na hraně je také akce symbolická. Chceme ukázat, že držet hranu (dolu) má smysl.Chceme podpořit místní v tom, že péče o zdejší krajinu a památky má smysl a že si toho, co dokázali vážíme. Dodat jim pozitivní energii.

 

Jak to bude prakticky probíhat?

Odpoledne budeme věnovat tvořivým aktivitám, hrám, exkurzím. Podvečery a večery pak budou vyhrazeny na diskuze s hosty. Tři až čtyři dny budeme dopolední část dně věnovat pomoc na zámku či místní přírodě. Také se zároveň s danými místy seznámíme.

Zbude i čas na vaše individuální procházky, přírody si užijeme i při pěších přesunech z Jiřetína či od autobusu na zámek.

Na začátku akce budeme věnovat čas seznámení se s ostatními i naladění se na místo konání.

Spát by se bude na karimatkách a ve spacácích ve společné místnosti. Jídlo budeme vařit na místě.

V ceně: strava 5x denně, bydlení, lektoři, materiál na aktivity a dle možností proplatíme jednu cestu.

 

PŘIHLÁŠENÍ:

Vyplňte předběžnou přihlášku zde níže a my vás cca do týdne kontaktujeme a pošleme další info.

  • Ubytování: společná místnost, karimatky, spacáky
  • Strava: vegetariánská

Dobrovolnická pomoc

Bude drobná, ale praktická a užitečná. Zejména však bude symbolická. Ne ve významu bezvýznamná, ale ve významu symboliky, že to má smysl, že věříme, že tato krajina má budoucnost!

Budeme pomáhat na zámecké zahradě a na zámku. Pomoci bychom měli s obnovou jednoho mokřadního biotopu v bývalém zámeckém parku.

 

 

Na akci budeme pracovat přibližně 6 hodin denně.

Malá ochutnávka

NA HRANĚ je zcela nová akce. Reaguje na poptávku po akcích s aktuálními tématy. A nabízí téma (aktuální) environmentální krize, žalu a hledání (osobních) cest k přírodě, její ochraně a snad i k (pozitivní) budoucnosti.

Navazujeme na plány, které v naší organizaci zrají už více než dva roky! A moc se těšíme!

 

Silné setkání s místem i lidmi, kteří pro tento kdysi odvržený kraj hledají a budují pozitivní budoucnost na našem plánovacím výjezdu nám nedává jinak: musíme to zorganizovat! :-)

 

P.S. Navazujeme zde i na předrevoluční působení brontosaurů, pověstné zejména záhadným pojmem “brontosauří vokna”. Taky chceš vědět, co to znamená?

Foto: úvodní a č.1 a 5 by Iva Balk from Pixabay,  č. 3 Autor- Lad. Szeghö – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https- commons.wikimedia.org w index.php?curid=35703521.

 

 

 

 

 

Organizační tým

Těší se na tebe Dalimil, Lucie, Basty, Libor.

Kontakt

Kontaktní osoba: Dalimil Toman
E-mail: dalimil.toman@brontosaurus.cz
Telefon: 605 763 112
Webová stránka: odkaz