Je legrační, jak Češi smrkají, říkají EVS dobrovolnice

Masha z Běloruska a Shusan z Arménie pracují od března v brněnské kanceláři Hnutí Brontosaurus. Přijely jako dobrovolnice programu Evropská dobrovolná služba (EVS). Možná jste je potkali na některé víkendovce nebo klubu, které připravují. Jaké byly jejich první měsíce v Česku a co chystají? Přečtěte si rozhovor.

 

Proč sis pro svou EVS vybrala právě Hnutí Brontosaurus?

Masha: Hledala jsem projekt, který by byl ekologický, protože jsem v Bělorusku pracovala taky v ekologické organizaci a mám to ráda. Taky ráda pracuji s mladými lidmi, líbí se mi i žurnalistická práce a fotografování. Hnutí Brontosaurus pro mě proto bylo hodně atraktivní.

 

Shusan: Když budu čestná, tak jsem nejdřív vybrala zem a pak organizaci. Chtěla jsem jít do České republiky, protože jsem od mojí kamarádky věděla, že Česká republika je výborná a že je tady moje místo. Hledala jsem různé programy a našla Hnutí Brontosaurus. Na začátku jsem myslela, že hnutí je jméno nějaké holky, a když jsem napsala dopis, použila jsem hnutí jako jméno. Teď, když vím, co je hnutí, je to pro mě sranda. Poznala jsem, že Brontosaurus je aktivní organizace a má hodně zajímavé programy pro mladé lidi. Protože je Hnutí Brontosaurus ekologická organizace, byla to možnost pracovat v oblasti, ve které jsem nikdy nepracovala ani nestudovala. Teď vím, že jsem udělala správnou volbu.


Co tě v Česku nejvíc překvapilo?

Masha: Nezažila jsem žádné velké překvapení. Myslím, že naše země jsou hodně podobné. Pro mě je nezvyklá a hezká česká příroda, protože vy máte hory a v Bělorusku má nejvyšší „hora“ jen 340 metrů.

 

Shusan: Mám Česko moc ráda. Jsou tady ale pro mě moc divné věci. Nemůžu říct jednu, která mě nejvíc překvapila, protože je jich moc. První jsou barvy vlasů českých holek. Mají totiž na hlavě všechny barvy: bílou, růžovou, zelenou a taky modrou. Ale to jim pasuje. Pro mě je divné, jak moc Češi nakupují rohlíky a taky kolik druhů sýra máte. O pivu nemluvím, to je jasné. Ale jak hlasitě smrkáte, to je divné a taky občas sranda.


Na čem teď pracuješ?

Masha: Teď připravuji akci s přehlídkou dokumentárních filmů z Běloruska. Jsou to filmy o močálech, o ochraně přírody, o místních lidech. To je velmi důležitý projekt, kterého se účastním. Taky připravuji projekt na ochranu stromů ve městě a o zahradách v městě. To mě velmi inspiruje. Chtěla bych taky udělat akci pro mladé lidi o ekologických otázkách s diskuzí v angličtině nebo němčině. Ale až na podzim.

 

Shusan: Teď konečně mám umělecký klub, kde učím lidi dělat hodně hezké věci z různých materiálů: papíru, polymerové hlíny a tak dál. Včera jsme pracovali s polymerovou hlínou. To bylo pro každého moc zajímavé. Jsem ráda, že můžu dělat něco, co mám moc ráda. Taky máme s Mashou hodiny ve školách, kde děláme prezentace v angličtině o dobrovolnictví, EVS a o Hnutí Brontosaurus. Navíc jsem pomáhala psát grant na mezigenerační dobrovolnictví. Teď čekáme na odpověď. Účastním se víkendovek, dělám tam fotky, pomáhám organizovat soutěže.

 

Setkala ses s nějakým českým slovem, které je legrační?

Masha: Ano. Je zajímavé, že nějaká slova v ruštině, běloruštině a češtině mají úplně opačný význam nebo zní jako před sto lety. Například moc legrační je pro mě „čerstvé ovoce“, protože to v našem jazyce znamená „stará zelenina“.

 

Shusan: Pro mě je český jazyk moc krasný a zajímavý, ze začátku trochu těžký, ale doufám, že budu mluvit dobře česky. Čeština má moc společného s ruštinou, ale občas jsou slova, která znamenají úplný opak. Například slovo úžasný v ruštině znamená strašný. Bylo legrační poslouchat, jak někdo říká úžasný o něčem krásném nebo hezkém. Čerstvý v ruštině znamená také opak. Když se tady říká čerstvý chleba, i teď si myslím, že je to starý chleba a pak pochopím, že ne. Mám ráda dva výrazy, které mi přijdou legrační: krásný život a úžasně voníš. V ruštině to znamená červené břicho a strašně smrdíš.


Co si chceš z EVS odnést?


Masha: Chci si vzít zkušenosti, naučit se něco nového v práci s mladými lidmi a s ekologickými projekty. Chci taky tento rok hodně cestovat. Mám sen cestovat po všech národních parcích Česka.

 

Shusan: EVS v České republice je příležitost, jak objevit sama sebe, žít sama v jiné zemi. Tento rok bude zajímavý čas pro cestováni, nové známosti, nové dojmy, nové nápady a moc možností naučit se něco, zkusit něco jiného, než jsem znala předtím. Tento rok slibuje, že bude úžasný.

 

Co Masha a Shusan dělají a co plánují? Sledujte jejich blog>

Sdílet na signálech